Litewski gigant - Energia 3

Litewski gigant - Energia 3

ENERGIA

Zegarki Vostok Europe to nie tylko precyzja wykonania oraz wyróżniający się na tle konkurencji design. To także historia miejsc, ludzi, przedmiotów… oraz poszanowanie i kult przeszłości, co swój wyraz ma w nazewnictwie kolekcji, nawiązującym do największych technicznych i naukowych przedsięwzięć ZSRR.

Zatrzymajmy się na chwilę na linii Energia Rocket, jednej z najnowszych w ofercie marki. Swoją nazwę zawdzięczaona najpotężniejszej rakiecie nośnej w historii ludzkości, która skonstruowana została pomiędzy 1976 a 1987r. Dzięki pojemności ładunkowej wynoszącej prawie 100 ton, Energia w olbrzymim stopniu przyczyniła się do rozwoju badań przestrzeni kosmicznej. Sowiecki program kosmiczny zakładał dalszą eksploatację ciężkich i super- ciężkich rakiet nośnych opartych właśnie na flagowej Energii.

 

W środku każdego modelu pracuje dobrze znany i sprawdzony, automatyczny mechanizm NH35A, którego działanie możemy obserwować przez przeszklony dekiel. Zastosowany mechanizm posiada dzienną dokładność na poziomie ok. -10, +30 sekund na dobę, minimalną rezerwę chodu 41 H oraz pozwala na ręczne dokręcenie za pomocą koronki.

Mając na uwadze sportowy charakter zegarka, producent wyposażył go w zabezpieczenie antywstrząsowe balansu, wzmocnione mineralna szkło typu K1 o grubości 3,5 mm, a także zapewnił wodoszczelność na poziomie 30ATM (300 m). Całość dopełnia charakterystyczny dla "nurków" ruchomy pierścień lunety, zakręcana koronka i automatyczny zawór helowy, regulujący ciśnienie wewnątrz zegarka. Czytelność w każdych, nawet najbardziej ekstremalnych warunkach, gwarantuje 17 pałeczek z trytem GTLS, rozmieszonych na indeksach oraz wskazówkach zegarka. Oprócz dopracowanych parametrów technicznych VE zadbał również o kwestie opakowania i akcesoriów. Do każdego modelu z serii Energia otrzymamy wodoodporną i amortyzującą wstrząsy plastikową walizkę, która po przestawieniu kliku elementów pozwala nam pomieścić nawet 4 zegarki. Dodatkowo, w środku znajdziemy drugi pasek oraz ułatwiający jego wymianę śrubokręt.

 

Energia 3 to zegarki dopasowane do użytkownika, wnikające w jego ID.Producent oferuje kilka wariantów kolorystycznych czasomierzy, a każdy z nich jest wyjątkowy, ze względu na materiał wykorzystany do wytworzenia koperty. Mamy tutaj do wyboru aż trzy warianty: brąz, stal i tytan.

Koperty modeli NH35A-575O285 oraz NH35A-575O286 wykonane są z brązu. Miedź i cyna, będące kluczowymi jego składnikami, podlegają procesowi utleniania. Dlatego, po kilku tygodniach noszenia na kopercie pojawia się nalot- patyna. Jest to wynik korozji atmosferycznej miedzi i jej stopów w wilgotnym powietrzu. Patyna czyni zegarek Vostok Europe unikatowym. Odmienna i niepowtarzalna kolorystyka kopert przykuwa wzrok i budzi pożądanie innych.

 

Vostok Europe to zegarki litewskie, stworzone przez najlepszych w swojej dziedzinie zegarmistrzów i designerów, którzy oddają się swojej pasji w 100%. Tak jak wspominaliśmy na wstępie, VE to także opowieść o ludziach.

Jeden z zegarmistrzów marki,Romualdas Sprangauskas,to także główny nadzorca najstarszego zegara w stolicy Litwy, znajdującego się w Katedrze wileńskiej.
Został on tam zainstalowany w 1672r. Mechanizm zegara pochodzi z Niemiec i został stworzony przez nieznanego mistrza. Zegar posiada tylko jedną, godzinową wskazówkę. Jej rozwarte zakończenie zwieńczone jest motywem półksiężyca. Dzwony pomagają odmierzać czas z większą precyzją, bijąc o pełnej godzinie, co 30 minut oraz kwadrans.
Romualdas sprawdza mechanizm zegara co tydzień, nieprzerwanie od 1979 roku. Fachu nauczył go jego ojciec, Juozas Sprangauskas, który był nadzorcą zegara od 1951 roku.

VE – For goingExtremes!

Leave a reply