Zegarki z trytem
W 2009 roku Firma Vostok Europe zdecydowała się na kolejny krok, który okazał się momentem przełomowym w historii marki. Litewski producent podpisał kontrakt z firmą mb-microtec na produkcję tubek trytowych do nowych modeli zegarków.
Podświetlenie trytowe, które opisane jest symbolem na tarczach H3/T25 nawiązuje wprost do izotopu wodoru o oznaczeniu H3. Izotop ten zamknięty jest w małych tubkach wraz z substancją nazywaną luminoforem. Dzięki takiemu połączeniu otrzymujemy efekt świecenia który nie wymaga żadnego źródła energii w postaci np. baterii czy światła sztucznego lub słonecznego. Dzięki zastosowaniu tej technologii otrzymujemy podświetlenie które utrzymuje się na tym samym poziomie przez kilkanaście lat ponieważ czas połowicznego rozpadu izotopu trytu wynosi nieco ponad 12 lat. Oznacza to że po 12 latach siła świecenia spada o 50% a po 24-25 latach pozostaje jeszcze 25% pierwotnej ilości. Technologia ta jest nieporównywalnie bardziej wydajna od technologii ze standardowym podświetleniem fluorescencyjnym czy podświetleniem superluminova, które jest bardziej efektywne tylko przez pierwsze kilka do kilkunastu minut po naświetleniu.
Należy podkreślić że technologia stosowana przez firmę mb-microtec jest w 100% bezpieczna dla człowieka. Tubki z trytem emitują oczywiście promieniowanie, ale jego ilość jest kilka tysięcy razy mniejsza niż dzienna dawka jaką przyswaja człowiek przez promieniowanie, które ma miejsce na ziemi.